Dikkat: SEC, Spot Bitcoin ETF Oyuncularına Son Tarihi Verdi!

SEC geçtiğimiz günlerde spot Bitcoin ETF’lerini tanıtmayı amaçlayan yedi firmanın temsilcileriyle bir araya geldi. ETFs.Executives toplantılarda SEC’in nihai güncellemeler için 29 Aralık’a kadar bir son tarih belirlediğini açıkladı. Bu son tarihi karşılayamayan oyuncular muhtemel onay dalgasına dahil olmayacak. Bu arada uzmanlar, SEC’in Ocak ayı başında onay vermeye başlayacağını tahmin ediyor.

SEC, ETF oyuncularına 29 Aralık’a kadar süre verdi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yetkilileri Perşembe günü spot Bitcoin borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) tanıtmayı amaçlayan en az yedi şirketin temsilcileriyle bir araya geldi. Bu görüşmelerin katılımcıları arasında BlackRock, Grayscale Investments, ARK Investments ve 21 Shares temsilcileri yer aldı. Kamuya açık notlar ve görüşmelere aşina kaynaklar, nihai değişiklikler için bir son tarihten bahsediyor. Kaynaklar, SEC’in şirketlerden önümüzdeki hafta sonuna kadar değişiklikleri sunmalarının tavsiye ettiğini belirtiyor.

Düzenleyici toplantılara katılan iki şirketten yöneticiler isim vermeden bazı açıklamalar yaptı. Yöneticiler, SEC’in dosyalardaki son güncellemeler için 29 Aralık tarihini belirlediğini belirtti. Ayrıca SEC yetkilileri, bu son tarihi karşılayamayan herhangi bir ihraççının onay alamayacağını kaydetti. Bu yüzden, bu oyuncular Ocak ayı başlarındaki muhtemel spot Bitcoin ETF onayını alamayacaklar.

SEC, spot Bitcoin ETF başvurularını ne zamana karara bağlayacak?

Şu anda SEC incelemesi altında olan bir çok BTC ETH başvurusu var. Uzmanlara göre, ARK Investments ve 21 Shares’in ortak teklifinin 10 Ocak’a kadar karara bağlanması planlanıyor. Piyasa gözlemcileri, SEC’in bu tarihe kadar aynı anda birden fazla başvuruyu onaylayacağını tahmin ediyor. Toplantı notlarına göre, Nasdaq ve Cboe gibi yeni ürünlerin işlem görebileceği borsalardan temsilcilerin yanı sıra ihraççıların yasal temsilcileri de toplantılarda hazır bulundu.

SEC’in spot Bitcoin ETF ürünlerini tanıtmak için yapılan çeşitli başvuruları sürekli olarak reddettiğini belirtmek gerekiyor. Düzenleyici kurum sıklıkla kripto piyasasının manipülasyona yatkınlığı konusundaki endişelerini dile getirdi. SEC şimdiye kadar yalnızca Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören vadeli işlem sözleşmelerine bağlı Bitcoin ve Ethereum ETF’lerini onayladı. Bununla birlikte, son aylarda, SEC’in önerilen 13 spot Bitcoin ETF ürününden en azından bazılarını onaylama eğiliminde olabileceğine dair güçlü beklentiler var. Bazıları bu değişimi, Ağustos ayındaki önemli bir federal temyiz mahkemesi kararına bağlıyor. Mahkeme, SEC’in Grayscale’in tröstünü bir ETF’ye dönüştürme teklifini reddetmesini haksız buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x