Herkes ‘Boş İş’ Diyerek Dalga Geçmişti: Günde 4 Saat Çalışarak Aylık 90 Bin Lira Kazanıyor!

Bazı mesleklerde ağır koşullar ve yoğun mesai saatleri altında çalışan insanlar asgari ücret kazanırken, bazı fırsatları değerlendiren kişiler ise çok daha büyük kazançlara ulaşabiliyor.

Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde yaşayan Halit Kaya, günlük 4 saatlik çalışmayla 3.000- 5.000 bin arasında kazanç sağlıyor. Kaya’nın aylık kazancı ise 90 bin lirayı geçmiş durumda.

Tarım ve hayvancılıkla yaşamını sürdüren Kaya’nın gelir kaynağı ise bambaşka bir besine dayanıyor.

GÜNDE 30 KİLO TOPLUYOR, KİLOSUNU 100 LİRADAN SATIYOR

Halk arasında ‘kanlıca mantarı’ olarak bilinen mantarları toplayarak yüksek gelirler elde eden Kaya, başlangıçta bu işi yalnızca ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla yapıyordu.

Orman sahalarında çalışan vatandaş, Gazipaşa’da kanlıca mantarı olarak bilinen mantar çeşidi ile yöre halkı arasında popüler hale geldi. Halkın yoğun derecede ilgi gösterdiği mantar türü, ormanlarda bol miktarda bulunuyor.

Günlük 30-50 kilo mantar topladığını belirten Kaya, kilosunu 100 TL’den sattığını söyledi.

4 SAATTE 5 BİN LİRA KAZANIYOR

Bu mantarın halk tarafından en çok tercih edilen mantar olduğunu belirten Kaya, 4-5 saat çalışmayla 3 bin TL ile 5 bin TL arasında para kazdığını açıkladı.

KANLICA MANTARININ FAYDALARI NELER?

İçinde çok sayıda vitamin, magnezyum, demir, kalsiyum bulunan Kanlıca mantarı, vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir. Bağışıklık sistemini güçlendiren mantar, aynı zamanda tansiyonu da dengeler.

Vejetaryenlerin sıklıkla tükettiği mantarlar, yüksek protein de içeriyor. Beslenme için temel kaynaklardan aminoasitleri de içeriyor.

BUZDOLABINDA NASIL SAKLANMALI?

Kanlıca mantarı buzdolabında 7 gün boyunca tazeliğini koruyabiliyor.

Mantar sünger yapıya sahip olduğu için dolaba koyarken yanında koku yapmayacak besinlerin olması gerekiyor.

NEREDE YETİŞİYOR?

Akdeniz Bölgesi’nde öne çıkan Kanlıca mantarı, Bolu’da da oldukça yaygın.

Yanı sıra Kastamonu Taşköprü, Batı Karadeniz’de de yetişen bu mantar bölge halkı için önem taşıyor.
Kanlıca mantarının toplanması için en uygun mevsim ise eylül ve ekim ayları. Çam ağaçlarının sık görüldüğü ormanlık alanlar Kanlıca mantarlarına daha çok rastlamak mümkün.

Gölgelik alanda yetiştiği için genel rengi turuncu ve sarı tonlarında olan Kanlıca mantarının kimi zaman mor ve yeşil tonlu renkleri de görülebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x