Suud Kraliyet donanması Aselsan ve Sefine Tersaneleri tarafından geliştirilen MARLIN insansız su üstü gemisine talip oldu

World Defence Show 2024’te, Sefine Tersanesi ve Aselsan iş birliğiyle geliştirilen MARLIN gerçekleşen sergide Suud Kraliyet donanmasının dikkat çekti.

Etkinlikte konuşan NCMS temsilcisi bir kişi, ilgili taraflar arasındaki müzakerelerin devam ettiğini ve Suudi Kraliyet Donanması’nın nihai gereksinimlerinin beklendiğini paylaştı.

OLASI BİR İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Yetkili ayrıca USV’nin Suudi Kraliyet Donanması’nın özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere bazı değişikliklere uğrayabileceğini ve MARLIN’den olası bir isim değişikliğine işaret ettiğini belirtti.

İş birliği, MARLIN USV’nin yaklaşan deniz denemelerini duyuran Dünya Savunma Fuarı’nın resmi yayınında vurgulandı.

Yetkili bir kişi ise iş birliği ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “NCMS standında sergilenen modelde, kıç tarafına monte edilmiş dört torpido kovanı ve küçük karadan havaya füzeler için iki kutu fırlatıcı bulunuyor. Modüler tasarımı, Mayın Karşı Tedbir (MCM) veya Elektronik Harp (EW) rollerine uygun olarak görev sistemi değişiminin kolay olmasına olanak tanıyor.”

HAZİRAN’DA DENİZ DENEMELERİ BAŞLAYABİLİR

NCMS ayrıca, USV’nin ilk versiyonunun Fransız dizel motorlarla donatıldığını, ikinci prototipin ise 45 knot azami hıza ulaşabilen 600 HP’lik ikiz motorlarla Türk teknolojisini kullanacağını açıkladı. MARLIN olarak bilinen ilk prototipin geliştirmelerden geçmesi, ikinci prototip setinin ise haziran ayında deniz denemelerine başlaması bekleniyor.

Elektronik Harp (EW) yeteneklerine ve sağlam silahlara sahip çok yönlü bir USV olan MARLIN veya Suudi Kraliyet Donanması’nın özelleştirilmiş versiyonu, Krallığın bölgedeki gözetleme ve saldırı yeteneklerini geliştirmeyi vaat ediyor.

İLK SAYILABİLECEK ELEKTRONİK HARP

SEFİNE ve ASELSAN’a göre Marlin, büyüklüğü, faydalı kapasitesi, konfigürasyon uyarlanabilirliği ve özellikle sahada “ilk” sayılabilecek elektronik harp (EH) yetenekleriyle bugüne kadarki en yetenekli USV’lerden biri. Marlin’in NATO tatbikatları sırasındaki yükü özellikle EW’ye yönelikti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x