Göztepe, Yalçın’la hayata döndü

Radomir Kokovic’le yolların ayrılmasından sonra göreve getirilen Stanimir Stoilov’un Göztepe’deki ilk maçı merakla bekleniyordu. Son oynanan ve 3-2 kaybedilen Erzurumspor FK maçının on birinden beş farklı isimle takımını sahaya süren Bulgar teknik adam, beklenilenin aksine takım dizilişinde ise bir değişikliğe gitmedi. Göztepe, geçen sezondan beri devam eden üç stoperden oluşan beşli bir defans anlayışı ve 5-3-2 diyebileceğimiz bir sistemle çıktı Tuzlaspor karşısına.
Stoilov, etkili bir ön alan baskısı ve prese dayalı bir oyun benimseteceğini söylemişti. Ancak ilk yarıda bunu da tam anlamıyla sahaya yansıtamadı Göz Göz. Sarı- kırmızılıların özellikle geriden oyun kurmakta sorun yaşadıkları ve daha çok uzun toplarla çıktıkları gözlemlendi. Bunun dışında hızlı oynamaya çalışırken aceleci oynamaları ve son vuruşlardaki hatalar da Göztepe’nin skor avantajını elde etmesini engelledi.
Fakat ikinci yarıda, golün de erken gelmesinin etkisiyle çok daha efektif bir Göztepe izledik. Fiziksel olarak gerileme yaşadıkları son on dakika dışında oyunun hâkimi tamamen sarı- kırmızılılardı. Sonuçta da haklı bir galibiyet aldı Göztepeli futbolcular.
Yalçın Kayan’a ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Güzel futbolunu iki golle süsledi Yalçın. Özellikle attığı ilk gol, çok güzel olmasının dışında çok da kritikti. Çünkü bu gol, rakibin direncini kırdığı gibi Göztepeli futbolcuları da pozitif anlamda motive etti. Güven kazanan sarı- kırmızılı futbolcular; daha istekli, daha hırslı ve daha şevkli oynadılar.
Stoilov, değişimi yavaş yavaş yapacağını dile getirdi. Göztepe’deki değişimin maç maç, aşama aşama olacağı anlaşılıyor. Bu süreçte Stoilov’un dörtlü defansa geçeceğini de düşünüyorum. Bunun dışında Bulgar teknik adamın orta sahayı daha dirençli hale getirmesi, defanstaki kademe hatalarını minimuma getirip ardından tamamen ortadan kaldırması, son vuruşlardaki hatalara yoğunlaşması ve fizik gücünü biraz daha arttırması gerekiyor.
Sonuç olarak Göztepe, arka arkaya aldığı iki yenilginin ardından Yalçın Kayan’ın golleriyle Tuzlaspor’u 2-0 mağlup ederek adeta hayata geri döndü. Göztepe, her açıdan potansiyeli olan bir kulüp. Ancak yönetimin ve eski teknik direktör Kokovic’in bu potansiyeli tam olarak değerlendirebildiklerini söylemek zor. Bu anlamda taraftarların Stoilov’dan beklentileri çok yüksek. Göztepe, her açıdan Süper Lig’de olmayı ve orada kalıcı olarak yer almayı hak ediyor. Bakalım Stoilov, Göz Göz’ü hedefe taşıyabilecek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x